• odra.jpg
  • chaber.jpg
  • rzepak.jpg
  • czerna2.jpg
  • czerna1.jpg
Start
środa, 17 lipca 2019
OFICJALNE OTWARCIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BRZEGU GŁOGOWSKIM Drukuj
czwartek, 19 października 2017
altW środę, 18 października odbyła się uroczystość otwarcia po remoncie Szkoły Podstawowej im. Św. Floriana w Brzegu Głogowskim. Gmina Żukowice kolejny raz skutecznie pozyskała środki finansowe tym razem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Projekt pn.: Poprawa efektywności energetycznej – termomodernizacja Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nielubi oraz Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskim uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, oś priorytetowa 3 Gospodarka niskoemisyjna, działanie 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym.

W uroczystym wydarzeniu wzięli udział uczniowie, ich rodzice, władze gminy i powiatu. Byli też dyrektorzy gminnych instytucji.  Dyrektor Katarzyna Kraus podziękowała władzom gminy za zrealizowanie tej inwestycji, która jest totalną metamorfozą – spełnieniem marzeń. - Teraz mamy stary obiekt w nowej odsłonie. Od wielu lat czyniono starania o remont. Teraz mamy szkołę docieploną, pozyskaliśmy też nowe pomieszczenia i cały czas doposażamy w meble i nowe sprzęty. W niecałe 3 miesiące szkoła całkowicie została odmieniona. Ktoś kto nie widział jej do tej pory, to może powiedzieć, że wygląda jak jedna z wielu odnowionych szkół. Ale w naszym środowisku jest wyjątkowa - powiedziała dyrektor SP Katarzyna Kraus.

Poświęcenia szkoły podstawowej dokonał ksiądz proboszcz ks. kan. Edward Białas. Po przecięciu przez uczniów okolicznościowej wstęgi rozpoczęła się część artystyczna. Po zakończeniu występów przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości. Wójt gminy Żukowice Krzysztof Wołoszyn podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia inwestycji za zaangażowanie, które dało tak wspaniałe efekty. Remont sprawił, że dzieci nareszcie będą uczyć się w godnych warunkach na miarę XXI wieku – mówił Wójt Gminy Krzysztof Wołoszyn.

Po części oficjalnej wszyscy obecni mogli z bliska przyjrzeć się efektom remontu i termomodernizacji obiektu oraz nowoczesnym rozwiązaniom grzewczym.  Przybyli goście nie kryli zdumienia nad nowym obliczem szkoły. Efekt tej metamorfozy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Zawsze mówiłem, że nie można stać w miejscu, jeśli chcemy to młode pokolenie wychować na prawych, mądrych, ludzi to muszą mieć warunki i przykład, że za słowem muszą iść czyny. Nasz Wójt jest właśnie przykładem osoby na odpowiednim stanowisku, zaradnej, która ma wyobraźnie, stawia sobie nowe i ambitne cele. Ta szkoła jest tego dowodem - mówił gratulując władzom Stefan Strzelecki.

Również uczniowie nie kryli radości z możliwości uczęszczania do wyremontowanej szkoły. - Nasza szkoła jest ładniejsza. Aż miło do niej przychodzić. Inaczej się wstaje rano z myślą, że idziemy do odnowionych pomieszczeń - powiedział Wiktor Hoc z klasy szóstej.

Budynek szkoły podstawowej  służy już uczniom i mieszkańcom Gminy Żukowice od lat 60-tych. Obiekt do tej pory nie przechodził większych remontów, które poprawiłyby jego funkcjonalność i estetykę. Remont budynku był jedną z najbardziej oczekiwanych przez lokalną społeczność inwestycji. Prace miały charakter generalny. W ramach zadania  ocieplono  stropodach i ściany budynku, wykonano nową elewację, diametralną modernizację przeszła kotłownia oraz instalacja centralnego ogrzewania. W ramach poprawy systemu grzewczego: wymiano rury, grzejniki, została zamontowana powietrzna pompa ciepła i szczytowy kocioł kondensacyjny. Ponadto został zamontowany system zarządzania energią: zawory regulacyjne, termostatyczne, czujniki temperatury, regulatory oraz liczniki ciepła i system fotowoltaiki dla zasilania pompy ciepła.

Dodatkowo oprócz pozyskanych środków unijnych w ramach kompleksowej modernizacji Szkoły Podstawowej w Brzegu Głogowskim ze środków własnych gminy, został przeprowadzony gruntowny remont wewnątrz budynku, który polegał na wymianie instalacji elektrycznych, sanitarnych, teleinformatycznych, przebudowie sal lekcyjnych, szpachlowaniu ścian, malowaniu i wymianie drzwi wewnętrznych wraz z remontami łazienek.

Głównym wykonawcą prac wyłonionym w przetargu odpowiedzialnym za całość była firma SOBOTA Sp. z o.o. z Głogowa.

Termomodernizacja budynku szkoły przyniesie efekty na wielu płaszczyznach. Od ekologii, poprzez oszczędności w kosztach ogrzewania, wzrost komfortu oraz bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli, po estetykę budynku.

Inwestycja zamknęła się kwotą ponad 2 mln zł. Z tej sumy 764 601,43  zł pochodzi z uzyskanej dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Wsparcia finansowego udzieliła także firma KGHM S.A.
Mamy nadzieję, że końcowy efekty zadowoli wszystkich, a najbardziej oczywiście uczniów.

 
alt
 
Top! Do góry